(Nie)Zwykła, czarna

Cieszy się największą popularnością w naszym kraju. Pije się ją wszędzie i zawsze, do wszystkiego, o każdej porze, gorącą i mrożoną, gorzką i słodką. Producenci czarnej herbaty prześcigają się w pomysłach - a to fikuśne torebki, a to dodatki (rzekomych) owoców, a to super promocje. Trzeba się naprawdę postarać, bo konkurencja jest przecież ogromna!


Liście czarnej herbaty poddawane są długotrwałej fermentacji. W przypadku innych rodzajów tego napoju fermentacja trwa o wiele krócej. Po zaparzeniu ma ona intensywny ciemny kolor, czego nie można powiedzieć o żadnym innym gatunku herbaty. Herbata czarna ma podobne właściwości do innych herbat. Dobrze wpływa na trawienie, a więc może pomóc w przypadku występowania dolegliwości żołądkowych. Można pić ją zamiast kawy, gdyż skutecznie pobudza, zwłaszcza, gdy zaparzymy mocny napar. Dobrze wpływa na układ krwionośny, chroni go i zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów. Udowodniono też, że picie czarnej herbaty chroni nas przed rakiem skóry.

Parzenie trwa od 3 do 5 minut. Długość zależy od tego, w jakiej postaci jest herbata. Jeżeli zdecydujemy się na krótkie parzenie powstaje napój pobudzający, natomiast dłuższe sprawi, że herbata będzie mieć działanie relaksacyjne.