Odchudzająca(?), czerwona

Herbata czerwona tak naprawdę produkowana jest z tej samej rośliny, co herbata czarna. Różnica polega jednak na procesie fermentacji, który trwa zdecydowanie krócej niż w przypadku innych herbat. Co bailiff help ciekawe, liście tej herbaty można przechowywać przez wiele lat, bez ryzyka utraty jej właściwości czy walorów smakowych (inne rodzaje można przechowywać do roku - po tym czasie tracą na swej smakowej wartości). Znana jest od wieków i tak jak większość herbat "odkryta" przez Chińczyków. Podania dowodzą, że w czasach dynastii Tang mógł po nią sięgać jedynie cesarz - śmiałkowie, którzy odważyli się jej skosztować byli surowo karani.



Smak czerwonej herbaty jest dość specyficzny, ziemisty. Odradza się ją słodzić, gdyż wówczas zupełnie zanika jej charakter. Po ten rodzaj herbaty często sięgają osoby pragnące wspomóc swe odchudzanie. I słusznie, bo jak przekonują badania, osoby regularnie pijące czerwoną herbatę szybciej traciły nadmiary tkanki tłuszczowej... bez zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych! Zawarte w herbacie związki pobudzają perystaltykę jelit i tym samym przyspieszają proces trawienia. Napój przyczynia się również do obniżenia poziomu cholesterolu oraz dzięki dużej zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą. Czerwona herbata wpływa również na poprawę koncentracji

Herbatę czerwoną powinno parzyć się przez ok. 4 min. Zaleca się by liście znajdowały się w nieco przestudzonej (absolutnie nie gorącej) wodzie maksymalnie przez 8 min. Smak czerwonej herbaty jest wyjątkowy i zupełnie inny w porównaniu z pozostałymi rodzajami herbaty.

Czerwoną herbatę można, a wręcz powinno się pić w dużych ilościach. By zauważyć jej działanie należy pić przynajmniej 3 filiżanki dziennie.